Boli ste už v Európskej únii?

Autor: Kristián Ondáč | 12.2.2019 o 12:27 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  249x

Boli ste už v Európskej Únii? Čo vo Vás, na prvý pohľad, evokuje takto položená otázka? Raz som počul, že niečo ďalekoblízke.

Pokiaľ ste sa nejakým spôsobom dostali k tomuto blogu tak je vysoká pravdepodobnosť, že Vám táto otázka bude znieť rovnako divne ako otázka, či ste už boli na Slovensku (pokiaľ ste zo Slovenska). Spojenie vstúpiť do EÚ možno evokuje, že logicky z nej možno aj vystúpiť, no pozor, my sme Európska únia tak ako sme Slovensko. Nikto nehovorí o vystúpení Slovenska zo Slovenska. Tak prosím, začnime rozlišovať pojmy a dojmy. Nemýľme si Európsku úniu a spolok priateľov vína. Tak ako 01.01.1993 vznikla samostatná Slovenská republika, tak sme sa my  1. mája 2004 stali členmi Európskej únie. Máme spoločnú menu, inštitúcie, trh. Ak by naše vystúpenie z EÚ vôbec bolo možné, čo v praktickej rovine skoro ani nie je,  malo by to devastujúci účinok. Zabudnime teda na nezodpovedné táranie o vystúpení z EÚ a pripomeňme si základný dôvod prečo vôbec Európska únia existuje.

Európska únia vznikala na troskách povojnovej Európy. Cieľom nebolo nič iné ako mier a zabránenie Nemecku k prístupu uhlia a ocele, ktoré sú elementárnymi komoditami na vedenie vojny. Dnes to možno znie otrepane a peace v nás skôr evokuje 60-te roky,  hippies a známy camper Volkswagen T2. Pre niekoho je to pozdrav, pre iného proste abstraktné slovíčko, ktoré mám v šuflíku slov, ktoré vytiahnem raz za rok pri bitke v bare. Mier teda asi nie je téma, nad ktorou by sme na Slovensku večer zaspávali. A viete čo? To je dobre. Otázka ale znie; prečo je to tak, že nad tým nerozmýšľame? Lebo ho máme. Je to jednoduchá odpoveď za ktorou ale stojí veľa potu, krvi a odhodlania. Vďaka tomu môžem rozmýšľať nad tým, kam pôjdem v lete na dovolenku a kde budem pracovať po škole. Samozrejme, dalo by sa sarkasticky cynizovať, že keby sme nemali jedlo na jedenie, vodu na pitie alebo vzduch na dýchanie, nerozmýšľali by sme o mieri. Tu je potrebné si uvedomiť, že mier nie je všeobecne bežná komodita. Nie je samozrejmosťou, vidíme to mimo európskeho kontinentu, no v minulosti to platilo aj pre nás. Od konca druhej svetovej vojny totiž trvá najdlhšie obdobie mieru v histórii. A to je veľmi dôležité. Áno, zabezpečenie mieru znamenalo vyššiu ekonomickú prepojenosť. Samozrejme, že neskôr bol a je aj profit z tejto prepojenosti významným cieľom Európskej únie. No nesmieme zabudnúť na prvotný účel a tým bolo zabezpečenie mieru.

Týmto blogom by som teda rád pripomenul prvotný význam a zmysel Európskej Únie a jej inštitúcií, nehovoriac o množstve ďalších benefitov a výhod, ktoré pre nás z členstva v nej plynú. Stále platí, že dostávame viac než dávame. Mier je ale hodnota, ktorá ďaleko prevyšuje ekonomické výhody a z dlhodobého hľadiska je tým najdôležitejším záujmom.

Pokiaľ Vám mier vyhovuje a chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, čo pre Vás Európska únia robí, navštívte stránku www.what-europe-does-for-me.eu. V roku 2019 nás čakajú aj eurovoľby, viac sa o nich dozviete aj na stránke www.tentorazidemvolit.eu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Uvedomuje si štát, aká bola hlboká Kočnerova nora?

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.

Dobré ráno

Dobré ráno: Talianska mafia si na Slovensku založila bunku

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.


Už ste čítali?